Pracovný úraz – problematika jeho riešenia, postup hlásenia a registrácie

Prevencia je systém opatrení plánovaných a vykonávaných vo všetkých oblastiach činnosti zamestnávateľa, ktoré sú zamerané na vylúčenie alebo obmedzenie rizika a faktorov podmieňujúcich vznik pracovných úrazov, chorôb z povolania a iných poškodení zdravia z práce, a určenie postupu v prípade bezprostredného a vážneho ohrozenia života alebo zdravia zamestnanca. Neplnením, resp. porušením zásad prevencie, vrátane povinností na úseku bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je predpoklad vzniku nežiaducej, resp. nebezpečnej udalosti.

Nebezpečná udalosť je, udalosť, pri ktorej bola ohrozená bezpečnosť alebo zdravie zamestnanca, ale nedošlo k poškodeniu jeho zdravia. (§3, písm. j) zákona NR SR č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov)

Napriek všetkým opatreniam dochádza k udalostiam, ktoré spôsobujú poškodenie zdravia pracovným úrazom, chorobou z povolania, resp. ohrozením chorobou z povolania.

Problematika pracovných úrazov, iných úrazov, nebezpečných udalostí, chorôb z povolania a závažných priemyselných havárií je legislatívne riešená v § 17 zákona č. 124/2006 Z. z..

Zamestnávateľ je povinný mať vypracovaný postup pri vyšetrovaní týchto udalostí.

Pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov. (§ 195, ods. (2) zákona NR SR č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce)

Povinnosti zamestnávateľa pri riešení pracovných úrazov:

V zmysle § 17, ods. (4) zákona č. 124/2006 Z. z. zamestnávateľ je povinný registrovať pracovný úraz, ktorým bola spôsobená pracovná neschopnosť zamestnanca trvajúca viac ako tri dni alebo smrť zamestnanca, ku ktorej došlo následkom pracovného úrazu (ďalej len „registrovaný pracovný úraz“), tak, že:

  • zistí príčinu a všetky okolnosti jeho vzniku, a to za účasti zamestnanca, ktorý utrpel registrovaný pracovný úraz, ak je to možné so zreteľom na jeho zdravotný stav, a za účasti príslušného zástupcu zamestnancov pre bezpečnosť; v prípade smrti alebo ťažkej ujmy na zdraví (ďalej len „závažný pracovný úraz“), zamestnávateľ je povinný prizvať k zisťovaniu príčin aj bezpečnostného technika,
  • spíše záznam o registrovanom pracovnom úraze najneskôr do ôsmich dní odo dňa, keď sa dozvedel, že ide o registrovaný pracovný úraz,
  • prijme a vykoná potrebné opatrenia, aby sa zabránilo opakovaniu podobného pracovného úrazu.

V zmysle § 17, ods. (5), písm. a) zákona č. 124/2006 Z. z. zamestnávateľ je povinný po prijatí oznámenia bezodkladne oznámiť vznik registrovaného pracovného úrazu:

  • zástupcom zamestnancov vrátane príslušného zástupcu zamestnancov pre bezpečnosť,
  • príslušnému útvaru Policajného zboru, ak zistené skutočnosti nasvedčujú, že v súvislosti s pracovným úrazom bol spáchaný trestný čin,
  • príslušnému inšpektorátu práce alebo príslušnému orgánu dozoru, ak ide o závažný pracovný úraz.

V zmysle § 17, ods. (7) zákona č. 124/2006 Z. z. je zamestnávateľ povinný:

  • zaslať záznam o registrovanom pracovnom úraze do ôsmich dní odo dňa, keď sa dozvedel, že ide o registrovaný pracovný úraz,
    1. príslušnému inšpektorátu práce alebo príslušnému orgánu dozoru,
    2. zamestnancovi, ktorý utrpel registrovaný pracovný úraz, alebo pozostalým, ak zamestnanec zomrel v dôsledku pracovného úrazu,
  • zaslať príslušnému inšpektorátu práce alebo príslušnému orgánu dozoru správu o vyšetrení príčin a okolností vzniku závažného pracovného úrazu a o prijatých a vykonaných opatreniach na zabránenie opakovaniu podobného pracovného úrazu do 30 dní odo dňa, keď sa o jeho vzniku dozvedel.

V zmysle § 231, ods. (1), písm. h) a i) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení je zamestnávateľ povinný:

  • oznámiť písomne pobočke pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, najneskôr do troch dní odo dňa, keď sa o tomto pracovnom úraze dozvedel,
  • predkladať pobočke záznam o pracovnom úraze, ktorý podlieha evidencii a registrácii podľa osobitného predpisu, najneskôr do ôsmich dní odo dňa, keď sa o tomto pracovnom úraze dozvedel, a výsledky vyšetrovania pracovných úrazov a hlásenia o zistení chorôb z povolania do ôsmich dní od ich doručenia.

Dôležité je uvedomiť si, že v zmysle § 17, ods. (9) zákona č. 124/2006 Z. z. zamestnávateľ je povinný plniť povinnosti nielen pri registrovanom pracovnom úraze, ale aj pri nebezpečnej udalosti, pracovnom úraze a inom úraze.

Nezanedbateľný je aj fakt uvedený v § 17, ods. (11) zákona č. 124/2006 Z. z., podľa ktorého Štátny orgán, poisťovňa, Sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa, lekár a iný zdravotnícky zamestnanec, fyzická osoba a právnická osoba poskytujúca bezpečnostnotechnickú službu a pracovnú zdravotnú službu sú povinní bezodkladne oznámiť príslušnému inšpektorátu práce a príslušnému orgánu dozoru pracovný úraz, o ktorých sa pri svojej činnosti dozvedeli, ak je odôvodnené podozrenie, že uvedená udalosť nebola oznámená podľa § 17, ods. (5) zákona č. 124/2006 Z. z.

V zmysle § 17, ods. (8), písm. a) zákona č. 124/2006 Z. z. je zamestnávateľ povinný viesť evidenciu pracovných úrazov, v ktorej uvedie údaje potrebné na spísanie záznamu o registrovanom pracovnom úraze, ak sa následky pracovného úrazu prejavia neskôr.
Cieľom tohto ustanovenia je mať prehľad aj o tých pracovných úrazoch, ktoré nepodliehajú (aspoň zatiaľ) registrácii, teda PN do 3 dní alebo bez PN. V evidencii je potrebné viesť údaje tak ako pri registrovanom pracovnom úraze, t.j. tie údaje ktoré sú potrebné do záznamu o registrovanom pracovnom úraze. Údaje budú použité k registrácii pracovného úrazu, v prípade potreby, neskôr. Odporúča sa zhromaždiť príslušné materiály (fotodokumentácia, zápis o obhliadke, resp. iné) k prípadnému ďalšiemu vyšetrovaniu udalosti.

V zmysle § 17, ods. (8), písm. b) zákona č. 124/2006 Z. z. je zamestnávateľ povinný viesť evidenciu iných úrazov ako pracovných úrazov a nebezpečných udalostí, v ktorej uvedie údaje o príčine vzniku a o prijatých a vykonaných opatreniach na predchádzanie podobným úrazom a udalostiam.
Cieľom prevencie sú bezpečné pracovné podmienky vrátane minimálneho resp. žiadneho počtu úrazov a nebezpečných udalostí. Ku komplexnému prehľadu úrovne BOZP na pracovisku má prispieť aj evidencia iných ako pracovných úrazov a taktiež nebezpečných udalostí alebo tzv. „skoroúrazov“. Nebezpečná udalosť je prípad ohrozenia bezpečnosti zamestnancov bez následkov. Prehľad takýchto udalostí by mal obsahovať popis, kedy, kde, pri akej pracovnej činnosti k nej došlo, s popisom stroja, zariadenia, pracovného prostredia. Výsledky týchto evidencií by mali prispieť k skvalitneniu bezpečnostných opatrení.

DRUHY PRACOVNÝCH ÚRAZOV

Registrovaný pracovný úraz:

  • je úraz, ktorým bola spôsobená pracovná neschopnosť zamestnanca trvajúca viac ako tri dni alebo smrť zamestnanca, ku ktorej došlo následkom pracovného úrazu,

Závažný pracovný úraz:

  • je registrovaný pracovný úraz v prípade smrti alebo ťažkej ujmy na zdraví,

Ťažká ujma na zdraví:

  • je vážna porucha zdravia alebo vážne ochorenie, a to:
    • zmrzačenie,
    • strata alebo podstatné zníženie pracovnej spôsobilosti,
    • ochromenie údu,
    • strata alebo podstatné oslabenie funkcie zmyslového ústrojenstva,
    • poškodenie dôležitého orgánu,
    • zohyzdenie,
    • vyvolanie potratu alebo usmrtenie plodu, alebo 
    • mučivé útrapy.