Školenie zamestnancov z BOZP

Súčasťou vzdelávacích aktivít všetkých zamestnancov musí byť aj vzdelávanie v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Zamestnávateľovi táto povinnosť vyplýva z § 7 zákona NR SR č. 124/2006 Z. z. o BOZP v znení neskorších predpisov. V zmysle tohto ustanovenia má zamestnávateľ povinnosť oboznamovať a informovať zamestnancov o príslušných bezpečnostných predpisoch, o zásadách bezpečného správania, o bezpečných pracovných postupoch, o ohrozeniach a rizikách pri práci a prevencii proti nim a v zmysle uvedeného predpisu je povinný aj overovať vedomosti.

Oboznamovanie musí byť zabezpečené pravidelne, podľa špecifických podmienok zamestnávateľa alebo jeho organizačnej časti tak, aby zamestnanci poznali všetky aspekty potrebné na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Výchova k BOZP je špecifický druh výchovy, ktorý by mal vytvárať uvedomelý vzťah zamestnancov i zamestnávateľov k úlohám ochrany zdravia. Cieľom takejto výchovy je zabezpečiť získanie potrebných informácií, vedomostí a zručností na bezpečný výkon pracovných činností. Nedostatky vo výchovnom procese resp. vo vedomostiach o správnom a bezpečnom konaní, o právnych a bezpečných postupoch pri práci majú negatívne zdravotné, ekonomické a v neposlednom rade aj spoločenské dôsledky. Aj preto tu vzniká potreba systematickej výchovy k bezpečnému správaniu a konaniu a k ochrane zdravia pri práci.

Formovanie povedomia a postoju zamestnanca k BOZP by malo patriť medzi prioritné ciele zamestnávateľa. Žiadny zamestnávateľ totiž nemôže byť úspešný bez aktívnej spoluúčasti zamestnancov na budovaní efektívneho systému výchovy a vzdelávania o BOZP. Efektívny systém výchovy by mal priamo ovplyvňovať postoj zamestnancov k zdravému spôsobu života, k zvyšovaniu kultúry práce a posilňovaniu zodpovednosti za vlastné zdravie. Popri technických a organizačných opatreniach, majú dostatočné informácie, vedomosti a zručnosti zamestnancov významné postavenie, pretože v značnej miere napomáhajú komplexnej a úspešnej realizácii pracovných povinností bez ujmy na zdraví.

Každé oboznamovanie zamestnancov musí byť podané zamestnancom zrozumiteľným spôsobom. Lektor ho musí viesť primeraným spôsobom inteligencii zamestnanca, jeho kvalifikácii, odborným skúsenostiam, veku, ale aj jazykovým schopnostiam. Aby malo vzdelávanie zmysel, musí odrážať skutočné potreby zamestnancov, to znamená, že musí byť zdrojom informácií, ktoré sú náležité a ktoré zamestnanci potrebujú pri svojej práci. Účelom oboznamovanie je podať informácie, ktoré pre daného zamestnanca majú zmysel a vypovedaciu hodnotu.

Každý systém výchovy a vzdelávania sa musí uskutočňovať s vopred vypracovaným plánom a podľa vopred stanoveného harmonogramu. To si vyžaduje:

  • vykonať analýzu vzdelávacích potrieb;
  • stanoviť ciele a zámery;
  • definovať obsahovú náplň (program) jednotlivých foriem vzdelávania;
  • vytypovať vhodné postupy a metódy;
  • zabezpečiť lektorské, didakticko-technické, priestorové, časové a ďalšie podmienky a iné.

Vzdelávanie musí byť zdokumentované vo forme záznamov a po vykonaných vzdelávacích aktivitách sa musí uskutočniť overovanie vedomostí a vyhodnotenie.

Obsah vzdelávania, by mal vychádzať z:

  • pracovnej náplne a s dôrazom na činnosti so zvýšeným nebezpečenstvom;
  • definovania úloh a zodpovedností;
  • posúdenia individuálnej výkonnosti zamestnancov;
  • výsledku identifikácie rizík a neuropsychickej záťaže;
  • predpisov, pravidiel, pokynov a zásad BOZP;
  • výskytu úrazov, chorôb z povolania, prevádzkových nehôd a iných poškodení zdravia;
  • politiky BOZP;
  • príslušných manažérskych programov BOZP.

V rámci vzdelávania je nevyhnutné poskytnúť aj informácie o psychosociálnych faktoroch s cieľom eliminovať prípadné negatívne účinky týchto vzťahov (stres a pod.).

Zhrnutie legislatívnych požiadaviek:

V zmysle § 7 zákona NR SR č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zamestnávateľ povinný pravidelne, zrozumiteľne a preukázateľne oboznamovať každého zamestnanca:

  • s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie BOZP, zásadami bezpečnej práce, zásadami ochrany zdravia pri práci, zásadami bezpečného správania na pracovisku a s bezpečnými pracovnými postupmi a overovať ich znalosti,
  • s existujúcim a predvídateľným nebezpečenstvom a ohrozením, s dopadmi, ktoré môžu spôsobiť na zdraví, a s ochranou pred nimi,
  • so zákazom vstupovať do priestoru, zdržiavať sa v priestore a vykonávať činnosti, ktoré by mohli bezprostredne ohroziť život alebo zdravie zamestnanca.

Zamestnávateľ musí zabezpečiť školenie BOZP:

  • pri nástupe zamestnanca do zamestnania,
  • pri preradení na inú pozíciu alebo pri zavedení novej technológie,
  • opakované oboznámenie, ktoré sa musí vykonať najmenej raz za 3 roky, ak právne predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci neustanovujú kratší čas.